Vizionează filme online
Cinema virtual
editia a 16-a
8-17 octombrie 2021

Program Editia 15


7 noiembrie, sâmbătă

10:00 Alice Miranda, prieteni pentru totdeauna / Alice Miranda Friends Forever – AU 2019, 80’  6+

12:00 Vikingul Vic și sabia fermecată / Vic the Viking – FR/BE/DE 2019, 81’  6+


8 noiembrie, duminică 

10:00 Un costum pentru Nicolas / A Costume for Nicolas – MX 2020, 82’ 6+

12:00 Strike  – UK 2019, 100’  6+


9 noiembrie, luni

18:30 Competiţie 1 scurtmetraje / Competition 1 short films – 91’ 14+

20:00 DESCHIDEREA / OPENING Vestita invazie a urșilor în Sicilia / The Bears’ Famous Invasion of Sicily – FR/IT 2019 – 82’  6+

20:30 Nasul  sau conspirația rebelilor / The Nose or Conspiracy of Mavericks – RU 2020, 89’ 14+

22:30 Competiţie 2 scurtmetraje / Competition 2 short films – 91’ 14+


10 noiembrie, marți 

17:00 CEE Animation Talents

18:30 Competiţie 3 scurtmetraje / Competition 3 short films – 91’    14+

19:00 Viața ca un desen animat / Life, Animated – USA 2016, 91’    14+

20:30 Omoară-l și părăsește orașul! / Kill It and Leave This Town – PL 2020, 88’ 14+

21:00 Turnul / Tower – USA 2016, 82’  14+

22:30 Competiţie 4 scurtmetraje / Competition 4 short films – 90’    14+


11 noiembrie, miercuri 

17:00 Cel mai bun scurtmetraj românesc @ Animest 2006-2019 / Romanian Animest winners 2006-2019 – 80’   9+

18:30 O scurtă poveste / A Short Story – RO 2007, 77’  6+

19:00 100 de ani de animație românească 1 scurtmetraje / 100 years of Romanian animation 1 - short films 9+

20:30 Competiţia românească / Romanian Competition – 121’ 14+

21:00 100 de ani de animație românească 2 scurtmetraje / 100 years of Romanian animation 2 - short films 9+


12 noiembrie, joi

19:00 Clasici olandezi II: personaje / Dutch Classics II: characters  75’ 14+

20:30 Războiul meu preferat / My Favourite War - NO/LV 2020, 82’ 14+

21:00 Disney din Duivendrecht / The Disney of Duivendrecht – NL 2012, 59’  14+

22:30 Competiţie 6 scurtmetraje / Competition 6 short films – 90’    14+

00:00 Animusic Night – 124’  14+


13 noiembrie, vineri

16:30 Academia Bezalel – școala de animație invitată / Films from Bezalel Academy – guest animation school – IL  14+

17:00 Clasici olandezi III: filosofii de viață / Dutch Classics III:  life philosophies 80’ 14+

18:30 Competiţie 7 scurtmetraje / Competition 7 short films – 84’    14+

19:00 Portrete din călătorii cu Bastien Dubois / Faces from Places with Bastien Dubois 9+ 

20:30 Josep – FR/ES/BE 2020, 80’ 14+

21:00 Strada Samouni / Samouni Road – FR/IT 2018, 129’   14+

22:30 Competiţie 8 scurtmetraje / Competition 8 short films – 86’    14+

00:00 Creepy Animation Night  18+


14 noiembrie, sâmbătă

10:00 Minimest 1 competiție / Minimest 1 competition – 74’ 6+

12:00 100% lup / 100% Wolf – AU/BE/DE 2020, 96’   6+

14:30 Minimest 2 competiție / Minimest 2 competition  – 75’ 6+

16:30 Animate Projects – studioul invitat, filme și dezbatere / Animate Projects – guest studio, films & talk  – UK  66’ 14+

17:00 Sublo & Tangy Mustard by Aaron Long – USA, 80’ 14+

18:30 Vals cu Bashir / Waltz with Bashir – IL 2008, 90’    18+

19:00 Amurg / Twilight – JP 2019

20:30 Zero impunitate / Zero Impunity – LUX/FR 2019, 95’ 18+

21:00 Copiii mării / Children of the Sea – JP 2019, 111’   9+

22:30 Dark North shorts – 65’  14+

00:00 Trippy Animation Night 18+


15 noiembrie, duminică 

10:00 Minimest 3 competiție / Minimest 3 competition – 75’  6+

12:00 Spioana din vecini / Next Door Spy – DK 2017, 75’ 6+

14:30 Povești cu tigri  / Tiger Stories – 68’ 6+

16:30 Crulic - drumul spre dincolo / Crulic: the Path to Beyond – RO/PL  14+

17:00 Clasici olandezi IV: animații amuzante pentru copii / Dutch Classics IV: fun for kids – 60’  6+

18:30 CEREMONIA DE PREMIERE / AWARDS CEREMONY

19:00 Vestita invazie a urșilor în Sicilia / The Bears’ Famous Invasion of Sicily – FR/IT 2019 – 82’  6+

20:30 PALMARES 2020 filmele câștigătoare / AWARD WINNERS 2020 best short films 14+

21:00 Kaboom prezintă: identități olandeze / Dutch V: Kaboom presents Dutch Identities – 60’  14+

22:30 PALMARES 2020 cel mai bun lungmetraj / AWARD WINNERS 2020 best feature film 14+