Petrecerile Anim`est din Club Control
În fiecare zi, după proiecțiile din cadrul festivalului, voia bună și distracția se mută în Club Control.
Săptămâna petrecerilor Anim`est din Club Control este deschisă marți, 9 octombrie, de la ora 22:00 de către Sonic Play și Pericol. Sonic Play, o formația de muzică electronică cu acompaniamet live la tobe, este noul proiect al lui Liviu Pop un baterist de origine română, stabilit în SUA, o prezenţă constantă pe scena muzicală din New England, colaborând cu diverşi artişti de jazz, blues & soul, pe lângă propriul său grup.
Pericol este o trupa de muzică și video. Se desfășoară sub forma unui "dialog" live, audio și video între Rolf și Matze, pe doua ecrane diferite dispuse frontal unul lângă celălalt. "Cuvintele" care alcătuiesc dialogul, sunt fragmente decupate de la TV, samples care au fost în prealabil capturate, pregătite și potrivite într un aranjament muzical de tip electronic.
Miercuri, 10 octombrie, de la ora 22.00, animația este zdruncinată de un live act demențial marca Șuie Paparude. Trupa a debutat în toamna anului 1993, într-o atmosfera alternative – new-wave, și se numără printre pionierii muzicii electronice din România. În prezent, Șuie Paparude au la activ șapte albume, mii de concerte susținute în fața a milioane de fani și un statut de formație cult pentru publicul tânăr din România. Prețul intrării este de 15 de lei.
Joi, 11 octombrie, de la ora 21:00 inaugurăm în Club Control AniMusic Night. Proiecţia secţiunii de videoclip&spot publicitar va fi urmată de un performance muzical şi vizual cu totul special al trupei Warren Suicide LIVE, o trupă experimentală de electro-punk-art. Trupa berlineză este un experiment audio-vizual deosebit conceput în 2003 odată cu un mic personaj ciudat desenat care a devenit imaginea formației. Warren Suicide înseamnă Nackt şi Cherie, dar şi mulţi şi multe altele: 3 albume, 8 single-uri, zeci de compilaţii şi remixuri.
Seara AniMusic continuă cu un concert oferit de trupa Fierbințeanu, un duo de muzică digital-pop format din Gabriela Fierbințeanu (voce) și Cristian Fierbințeanu (computer, bas, voce). Cei doi sunt acompaniați de Alexandru Bălă (aka Plurabelle – keys, computer). Prețul unui bilet este de 20 lei (numai concert).
Prima zi a weekendului a pregătit un show de zile mari: Chew LiPS, trupa electro-pop londoneză revine în România pentru a doua oară. Seara de vineri, 12 octombrie, debutează la ora 22.00 cu artistul român Paul Ballo aka Hot Casandra și continuă cu un performance al DJ-ului britanic JG Wilkes, jumătatea duo-ului Optimo. Prețul unui bilet este de 30 lei.
Noaptea de 13 octombrie este dedicată petrecerii de închidere a festivalului, Tim Hecker și Environments vor încânta publicul pe ritmuri electronice sâmbătă, începând cu orele 22.00 în sala Berlin a noului Club Control. Sound artist-ul canadian Tim Hecker este unul dintre cei mai apreciați și prolifici muzicieni ai stilului electronic din ultimii ani, compozițiile lui au fost descrise de-a lungul timpului ca ”atmosferă structurată”, ”sunetul spectrului color al plăcilor tectonice” sau ”ecoul electronic al catedrelor”. Artistul este apreciat pentru structurile muzicale noi pe care le oferă publicului, dar și pentru claritatea pe care o oferă sunetelor abstracte. Intrarea: 20 de lei.
English