editia a 18-a
6-15 octombrie 2023
Meniu blog

Premiile Animest 2022

Trofeul Animest

Ice Merchants, r. João Gonzalez (Portugalia 2022, 14 min)

 

Mențiune specială pentru scurtmetraj

The Garbage Ma, r. Laura Gonçalves (Portugalia 2022, 11 min 50 s)

 

Premiul Publicului

Suruaika, r. Vlad Ilicevici, Radu C. Pop  (România 2022, 9 min 13 s)

 

Cel mai bun documentar animat

Once there was a sea…, r. Joanna Kozuch (Slovacia, Polonia 2021, 16 min 40 s)

 

Cel mai bun film studenţesc

Patient's Mind, r. Zhiheng Wang (China 2021, 6 min 5 s)

 

Mențiune specială pentru un film studențesc 

Girl in the Water, r. Shi-Rou Huang (Taiwan 2021, 7 min 20 s)

 

Mențiunea Specială acordată de Balázs Turai, membru al Juriului de scurtmetraj internațional

Sierra, r. Sander Joon (Estonia 2022, 15 min 57 s)

 

Mențiunea Specială acordată de Abi Feijó, membru al Juriului de scurtmetraj international

Miracasas, r. Raphaëlle Stolz (Franța, Elveția 2022, 13 min 51 s)

 

Cel mai bun lungmetraj

Nayola, r. José Miguel Ribeiro (Portugalia, Belgia, Franțaa, Olanda 2022, 93 min)

 

Mențiune specială pentru lungmetraj 

My love affair with marriage, r. Signe Baumane (Letonia, SUA, Luxemburg 2022, 108 min)

 

Cel mai bun film românesc

Sasha, r. Serghei Chiviriga (2022, 12 min 50 s)

 

Mențiune specială pentru un film românesc

Degete de sticlă, r. Alina Gheorge (România 2022, 6 min 58 s)

 

Cel mai bun videoclip (Animusic)

‘Be Gone’ Knivesrain, r. Sijia Luo (China 2022, 3’56) 

 

Mențiune specială pentru videoclip  (Animusic)

Pulse at the Centre Of Being’ Max Cooper, r.  Tsz-wing Ho (Hong Kong 2021, 4 min 19 sec)

‘Teeth Agape’ Tanya Tagaq, r. David Seitz (Canada 2022, 3 min 33 s)

 

Cel mai bun film VR

Thank You for Sharing Your World, r. Yu Sakudo (Japonia 2022, 33 min)

 

Mențiune specială pentru film VR

Surfacing, r.  Rossella Schillaci (Italia, Portugalia 2022, 20 min 37 s)

 

Cel mai bun scurtmetraj pentru copii (Minimest)

The Child and the Goose, r. Jade Chastan, Alice Failla, Jérôme Ginesta, Justine Hermetz, Sophie Lafleur, Vincent Lenne (Franța 2021, 7 min 52 s)

 

Proiectul câștigător Pitch, please!  

A Horse in SwanSea - Maria Brudașcă

 

Câștigătorul programului Incubatorul de Animație

Rigby Matei, Marta Crețu, Alexandrina Moldovan


Spune-ti opinia

Nota: Codul HTML este citit ca si text!